+(382) 69-786-969

Шта су „нелегалне“ некретнине у Црној Гори?

Документ о власништву над непокретностима у Црној Гори (лист непокретности) може да садржи напомену „нема дозволу“, што значи „без грађевинске дозволе“. Откривши овакву фразу, произилази закључак да се ради о „нелегалним“ или „нелегалним“ некретнинама. У Црној Гори има доста објеката који су изграђени без одговарајуће грађевинске дозволе, али се ипак користе, продају, насљеђују и деценијама су у промету на тржишту некретнина.

Корен проблема са нелегалним некретнинама у Црној Гори датира још од почетка распада Југославије 1991. године, када су на територији ове земље настале нове независне државе. Нови планови територијалног развоја често су каснили, ау неким регионима детаљни урбанистички планови (ДУП) нису израђивани 20-30 година. То је значило да многи власници некретнина нису могли да добију званичну дозволу за планирање.

Након изградње својих кућа, власници су их регистровали код катастарске и пореске службе. Држава је преузела ове објекте и издала сертификат о власништву (лист безначајности) са назнаком „Нема грађевинске дозволе“, што је значило непостојање грађевинске дозволе. Упркос томе, такви предмети су остали у оптицају на тржишту некретнина и са њима су се могле обављати разне трансакције, укључујући продају, поклон и изнајмљивање. Ова ситуација је утицала не само на приватне власнике који граде куће за своје становање, већ и на програмере, што је довело до појаве на тржишту многих станова у вишеспратним зградама без потребних грађевинских дозвола.

Процес легализације непокретности има следеће фазе:

1. Подношење пријаве.

2. Примите потврду пријаве.

3. Спровођење анализе сеизмичке сигурности објекта.

4. Доношење решења о легализацији.

За легализацију кућа површине до 500 квадратних метара потребан је следећи сет докумената:

- Захтев који може поднети или власник некретнине или његов заступник. лиценцирани специјалиста, као што је архитекта.

- Потврда о власништву, такозвани „лист безначајности“.

- Снимак стања објекта (елаборат), оверен од лиценциране геодетске организације. Потребно је доставити три копије овог документа, као и копију катастарског плана или извод из њега.

- Сертификат о сеизмичкој сигурности, који такође мора израдити лиценцирани специјалиста.

- Архитектонски пројекат, обезбеђен у три примерка и изведен од стране лиценциране компаније. Садржи информације о основним карактеристикама објекта, укључујући цртеже темеља, попречне пресеке, фасаде, као и опис инжењерских решења и комуникација. За некретнине које се користе као главна резиденција, архитектонски пројекат није потребан.

Ако одлучите да купите „илегално” становање, препоручујемо да следите ове савете:

1) Проверите да ли је тренутни власник имовине поднео документе за легализацију и да ли су их прихватиле локалне власти. Ако су документи за легализацију достављени и власник има „Елаборат“ (технички документ), онда је потребно само да сачекате почетак процеса легализације од стране катастарске службе у вашем региону.

2) Имајте на уму да када држава одреди тарифе за прикључење на градске комуникације, познате као „комуналне услуге“, мораћете да платите да бисте легализовали своје становање. На приморју је планирано да се ова накнада креће од 70 до 150 евра по квадрату некретнине, у зависности од фактора као што су близина мора, година изградње итд. Једнократном уплатом износ може да се умањи за приближно 40 одсто, а држава даје и могућност рата на 10 година.

3) Контактирајте нашег стручњака да бисте сазнали све детаље. Наш специјалиста ће помоћи да се током изградње објекта испуне технички услови и да нема нелегалних објеката или могућих проблема на локацији, као што су државни путеви, који би у будућности могли да пређу преко вашег земљишта.

Koristimo kolačiće za najbolje rezultate
Оk